Všetko skladom v Bratislave. Expedícia do 24h alebo osobný odber ihneď po telefonickej dohode: 0904 910 209

Prečo používať pri výstavbe terasy rektifikačné terče?

Výstavba terasy sa môže zdať ako náročný proces, ktorý zvládnu len odborníci. Pravdou však je, že keď použijete rektifikačné terče, všetko dokážete urobiť aj sami. Terče majú množstvo výhod, urýchľujú stavbu a umožňujú vám na podlahu používať akýkoľvek materiál. Prečo by ste sa mali na ne spoliehať?

Prečo používať pri výstavbe terasy rektifikačné terče?

Terče na terasu univerzálnym pomocníkom s množstvom výhod a silných stránok. Umožnia vám postaviť si terasu pri dom alebo okolo bazéna bez toho, aby ste sa obracali na odborníkov.

K ich najväčším benefitom sa radia:

  • univerzálnosť – terče pod dlažbu môžete použiť v kombinácii s takmer všetkými dostupnými materiálmi. Výborne si rozumejú s kameňom, drevom aj WPC doskami.
  • jednoduchá montáž – prácu s terčmi zvládne každý. Dokonca aj človek, ktorý s nimi nemá žiadne skúsenosti.
  • vysoká nosnosť – jeden terč dokáže uniesť až 1 200 kg. Ak teda staviate terasu, kde sa bude pohybovať viac ľudí, nemusíte sa báť, že by sa podkladu pod podlahou niečo stalo.
  • dlhá výdrž – terče nezvetrajú, nezačne v nich rásť žiadna burina a nevymyje ich ani voda. Majú teda neobmedzenú životnosť.
  • nižšia hmotnosť – v porovnaní so sypkým podkladom má podlaha oveľa nižšiu hmotnosť, vďaka čomu efektívne odľahčíte celú terasu.
  • ľahká údržba – podlahu stačí len vystriekať hadicou a zmyť všetky nečistoty.

Zhotovenie základu pre rektifikačné terče

Na to, aby ste mohli používať rektifikačné terče, potrebujete zhotoviť základ. Keďže terče sa dajú upravovať, terén nemusí byť úplne rovný. Spravíte však dobre, keď zahrabete väčšie jamy alebo iné nerovnosti.

Keď je povrch upravený, roztiahnite na ňom odolnú PVC fóliu s hrúbkou približne 1,5 mm. Na ňu následne začnete ukladať terče.

Zhotovenie terasového roštu

Systém ukladania terčov je veľmi rýchly a dá sa zhrnúť do niekoľkých krokov:

  1. Najprv si zistite, či máte všetko, čo na tvorbu roštu potrebujete: sklonové korektory, medzerníky, gumové podložky, dorazy a soklové klipy.
  2. Na odolnú PVC fóliu s hrúbkou do 1,5 mm začnite ukladať sklonové korektory.
  3. Každý korektor upravte samostatne. Niektoré budete musieť prispôsobovať viac, iné menej. Všetko závisí od terénu.
  4. Na korektor položte terč, ktorý môžete takisto upraviť. Okrem sklonu mu však môžete meniť aj výšku.
  5. Na terč položte dilatačný medzerník. Ten vytvára špáry, čiže medzery kľúčové na odparovanie prebytočnej vody a vlhkosti. Ideálna šírka je od 2 do 4,5 mm.
  6. Na aj pod terč položte soklové klipy vytvárajúce čelo. Tento krok ale robte len vtedy, keď terasa nemá žiadne ukončenie. Do klipov budete neskôr vkladať narezaný materiál.
  7. Na povrch terča ešte umiestnite gumové podložky, ktoré sa starajú o odpruženie a usadnutie dlažby.
  8. Celok skontrolujte a zistite, či všetko sedí.

Montáž drevených dosiek na rošt

Terasový rošt ste dokončili, čo teraz? Prichádza posledný krok a tým je ukladanie vami vybranej dlažby. Keď máte kameň, dávajte si pozor. Jednotlivé kusy dlažby sú zvyčajne krehké a mohli by sa ľahko zlomiť. S drevom sa preto pracuje o niečo ľahšie.

Materiál ukladajte postupne. Vždy, keď niečo uložíte, sledujte, či je povrch rovný. Kontrolovať ho môžete aj pomocou vodováhy.

Keď zvolíte ako podlahu drevo, nezabúdajte na to, že pri terčoch sa nevyužíva žiadne kotvenie. Preto musíte zvoliť vysušené a kvalitné dosky. Len tie zabezpečia dobrý vplyv voči poveternostným podmienkam a vysokú stabilitu.

Posledný krok je voliteľný. Robiť ho budú len majitelia terás bez zakončenia. Narežte menšie pásy dlažby a vložte ich do soklových klipov. Takýmto spôsobom získate celistvý a pekný vzhľad.

Starostlivosť a údržba o terasu

Starostlivosť a údržba o terasu sa odvíjajú od toho, aký materiál ste si zvolili. Platí, že drevo je na údržbu najnáročnejšie, pričom kameň alebo betón najmenej.

Drevo

Začnime teda najkomplikovanejším materiálom, ktorý sa radí aj k tým najdrahším. Za kvalitné a dobre vysušené drevené dosky zaplatíte oveľa viac, ako za umelý kameň alebo WPC dosky. Mnohým však táto investícia nevadí, pretože vedia, že materiál vydrží dlhé roky a aj po dvoch či troch dekádach bude stále moderný.

Drevené dosky majú perfektné vlastnosti a vedia výborne slúžiť, no len vtedy, keď im poskytujete dostatočnú starostlivosť a pozornosť. Ak na ne náhodou zabudnete, môže sa stať, že stratia farbu alebo sa začnú rozpadať (platí v prípade niekoľkoročnej zanedbanej starostlivosti).

Výhodou dreva je takisto to, že je príjemné na dotyk. Keď chcete chodiť po terase bosí, je výborným riešením aj preto, lebo sa rýchlo nerozpáli. Pri správnom ošetrení vie odolávať aj vyššej vlhkosti, takže si ho užijete aj pri bazéne.

Ako sa starať o drevené dosky?

Honosný, luxusný a elegantný vzhľad dreva si musíte doslova zaslúžiť. Získate ho totižto až vtedy, keď mu poskytnete všetko, čo od vás potrebuje. Prvou vecou je čistenie. Drevený povrch by ste mali pravidelne čistiť. Najlepšie čistou vodou a kefou s tenkými štetinami. Tie sa dostanú aj do horšie dostupných miest a vrúbkovania.

Časté čistenie zaistí, že nečistoty sa do dreva nezažerú a podlaha bude aj po rokoch vyzerať ako nová. To, ako často treba terasu čistiť, sa odvíja od toho, akým spôsobom ju využívate a aké je počasie. Čím viac ľudí terasu využíva, tým častejšie ju budete musieť umývať.

Vysokotlakovým čističom sa vyhýbajte. Príliš vysoký tlak môže povrch dreva narušiť alebo úplne zničiť. Ak si chcete týmto prístrojom uľahčiť prácu, nastavte ho na najnižšiu úroveň a vyskúšajte v rohu, kde nikto nechodí. Keď je všetko v poriadku, môžete pokračovať aj na ďalšie miesta. Pri čistení sa ešte vyhýbajte výrobkom obsahujúcim chemické a nebezpečné zložky.

Starostlivosť následne pozostáva zo špeciálneho oleja, ktorý drevo vyživuje, chráni pred UV lúčmi a zabraňuje vysokej savosti. Tým znižuje riziko vzniku trhlín. Olej by ste mali používať minimálne jedenkrát do roka. Najlepšie tesne pred začiatkom sezóny, keď terasu plánujete využívať častejšie.

WPC dosky

Ak by ste chceli pekný drevený vzhľad terasy, no nechcete investovať do dreva, alebo nemáte čas na jeho údržbu, výbornou voľbou sú WPC dosky. Tie kombinujú určitú časť dreva a plastu. Najkvalitnejšie varianty majú zloženie vo forme 50 % drevo a 50 % plast.

WPC dosky sú dnes populárnou dlažbou, ktorá sa dá použiť aj s rektifikačnými terčmi. A síce neposkytnú charakteristický pocit z dreva, vyzerajú moderne a pri správnej starostlivosti vydržia dlhé roky.

Ako sa starať o WPC dosky?

Starostlivosť o WPC dosky je veľmi ľahká. Keď sú znečistené, stačí ich len umyť čistou vodou, prípadne vysokotlakovým čističom. Na veľmi znečistené povrchy môžete využiť aj saponát alebo špeciálne prípravky. WPC nepotrebujú žiaden olej ani dodatočnú údržbu.

Prírodný kameň

Každý, kto chce zostať pri prírodných materiáloch, no netúži po dreve, by mal siahnuť po prírodnom kameni. Ten pôsobí luxusne a honosne. Pri nákupe by ste mali počítať s pomerne vysokou cenou, no počiatočná investícia sa rozhodne oplatí. Kameň vydrží dlhé roky, je veľmi odolný a nevadia mu ani výkyvy počasia.

Výhodou kameňa je to, že ho nájdete v desiatkach tvarov a farieb. Viete si tak vybrať presne podľa potrieb. Okrem toho sa dá využiť s rektifikačnými terčmi. Vďaka tomu sa stavba terasy urýchľuje a zjednodušuje.

Ako sa starať o prírodný kameň?

Starostlivosť o prírodný kameň je rovnaká, ako starostlivosť o WPC dosky. Povrch materiálu stačí len umyť vodou, prípadne saponátom alebo špeciálnym prípravkom. Využiť môžete aj vysokotlakové čističe. Žiadnu ďalšiu údržbu kameň nepotrebuje.

Umelý kameň

Túžite po kameni, no nechcete investovať do terasovej podlahy toľko peňazí? Stavte na umelý kameň so stovkami rôznych farieb, tvarov a povrchov. Tento materiál sa dá použiť aj s rektifikačnými terčmi, vyzerá dobre a vydrží dlhú dobu. Jeho menšou nevýhodou je len to, že neposkytne pravý kameninový pocit.

Ako sa starať o umelý kameň?

Umelý kameň stačí len umyť čistou vodou, prípadne saponátom. Využívať môžete aj vysokotlakové čističe.

Betónové dlaždice

Veľmi podobne, ako umelý kameň, aj betónové dlaždice majú stovky prevedení, farieb a tvarov. Spravidla sú lacnejšie, takže na nich viete efektívne ušetriť. Nevýhodou dlaždíc je to, že sa rýchlo rozpália, a preto nie sú vhodné napríklad v okolí bazéna, kde chodíte bosí.

Betónové dlaždice sa dajú používať aj s rektifikačnými terčmi, takže celý proces stavby terasy je rýchly.

Ako sa starať o betónové dlaždice?

Dlaždice stačí umyť raz za čas vodou alebo vysokotlakovým čističom.

Klasická vonkajšia dlažba

Klasická vonkajšia dlažba predstavuje najlacnejšiu zo všetkých možností. Jej dizajn je univerzálny a minimalistický. Bohužiaľ, ničím neprekvapí, a preto nemusí byť správnou voľbou pre tých, ktorí chcú niečo extra. Dlažba sa dá používať s rektifikačnými terčmi a na trhu ju nájdete v tisíckach rôznych prevedení.

Ako sa starať o vonkajšiu dlažbu?

Vonkajšia dlažba zvyčajne nepotrebuje žiadnu starostlivosť. Ak by bola príliš znečistená, umyte ju vodou alebo vysokotlakovým čističom.