Všetko skladom v Bratislave. Expedícia do 24h alebo osobný odber ihneď po telefonickej dohode: 0904 910 209

Aké vybrať dosky na terasu: Drevené alebo plastové?

Plánujete stavbu terasy a premýšľate, po akej podlahe siahnuť? Prípadne ju chcete rekonštruovať a túžite aj po zmene dlažby, ktorú máte v súčasnosti? S veľkou pravdepodobnosťou viete, že sa na trhu nachádzajú rôzne materiály. Niektoré majú výhod viac, iné menej. Odlišujú sa však nielen svojimi vlastnosťami, ale takisto tým, ako vyzerajú a koľko stoja. K populárnym typom sa radia dosky. Tie môžu mať drevené alebo plastové prevedenie. Aký variant je lepší?

Drevené dosky na terasu

Drevená podlaha na terasu je ideálnym riešením pre tých, ktorí nepozerajú na výdavky a vedia, že chcú niečo, čo im vydrží roky. Drevo je nadčasový materiál, vždy bude vyzerať dobre a pri správnej starostlivosti nestratí svoje charakteristické vlastnosti. Predstavuje takisto výborné riešenie nielen na terasy, ale aj k bazénom, pretože ani počas horúcich letných dní sa príliš nerozpáli.

Drevené dosky na podlahu výrobcovia upravujú tak, aby dokázali zvládať extrémne podmienky a boli príjemné aj vtedy, keď po nich chodíte na boso. Pri výbere sa musíte zamerať na niekoľko základných parametrov, a to:

  • hustota
  • tvrdosť
  • schopnosť prijímania vlhkosti
  • odolnosť
  • bezpečnosť

drevene-alebo-plastove-dosky

Použitie drevených dosiek

Drevené terasové dosky majú pomerne široké využitie. Nemusíte ich použiť len priamo na terase. Keďže sú odolné a po správnej údržbe vedia odolať aj vysokej vlhkosti, nerobí im problém ani bazén alebo okolie jazierka. V takýchto situáciách si ale dobre overte, či drevo nebude robiť problém a po čase nenapučí.

Na drevených doskách sa dobre leží, nie sú príliš tvrdé (ako napríklad keramika) ani horúce. Keď si na ne rozprestriete deku alebo osúšku, môžete si užívať dokonalý relax.

Dosky následne využijete v záhradnom altánku. Celodrevený altánok doplnený o podobnú dlažbu bude pôsobiť honosne, luxusne a elegantne. Stačí doň vybrať už len príjemné a komfortné sedenie, nejaké osvetlenie a oázu pokoja máte hotovú.

Iným spôsobom využitia je chodník v záhrade alebo v blízkosti domu. Drevo je v takýchto situáciách vystavované rôznym vplyvom počasia. Dokonca, veľakrát po ňom budete prechádzať aj s nejakým náradím, napríklad fúrikom. Dbajte preto na jeho zvýšenú starostlivosť.

Čistenie a údržba drevených dosiek

Každý, kto zvažuje drevené dosky musí vedieť, že čistenie je komplikovanejšie v porovnaní s kameňom alebo bežnými kachličkami. Rozhodne ale nie je tak ťažké, že by ste to nezvládli. Odborníci odporúčajú čistiť s obyčajnou kefou a čistou vodou. Štetiny kefy zaručia, že sa dostanete aj do priehlbín a drážok, kde by sa inak klasická handra nedostala.

Ak zvažujete použitie vysokotlakových čističov, svoje rozhodnutie si dobre premyslite. Vysoký tlak by mohol povrch materiálu poškodiť. Tlak vyskúšajte najprv na jednom mieste a ak nie je nebezpečný, môžete ním čistiť aj ďalšie časti podlahy.

Ošetrenie drevených dosiek sa odvíja hlavne od dreva, ktoré máte. Univerzálnou radou je využívať špeciálne oleje, ktoré drevo hydratujú, vyživujú a ochraňujú pred UV lúčmi. Dobre spravíte, keď zvolíte prípravok udržujúci farbu a lesk povrchu.

Väčšina majiteľov drevených podláh využíva olej minimálne raz za rok. Výborným obdobím je začiatok sezóny, kedy plánujete drevo využívať a zaťažovať na pravidelnej báze.

Proces natierania dreva je jednoduchý. Olej aplikujte napríklad na valček alebo štetec a začnite ním pretierať podlahu. Produkt nechajte pôsobiť aspoň 12 hodín a následne zotrite to, čo sa nevstrebalo.

Výhody drevených dosiek

Zo všetkých informácií, ktoré sme spomenuli vyššie, ste si mohli odvodiť množstvo výhod a silných stránok drevených dosiek. Všetky zhŕňame a pridávame aj ďalšie benefity. Na tie rozhodne netreba zabúdať:

  • dlhá výdrž – keď sa o drevo dobre staráte, odmení sa vám dlhou výdržou, ktorá sa počíta na roky.
  • štýlový a nadčasový vzhľad – takisto platí, že keď drevu dáte všetko, čo potrebuje, poskytne vám moderný vzhľad lákajúci pohľady.
  • originalita – každá drevená doska je unikát. Dlažbu, ktorú budete mať na terase, nemá nikto iný.
  • protišmykovosť – ak je terasa v blízkosti bazéna, nemusíte sa báť, že by ste sa na povrchu šmykli. Je tak výborným riešením nielen pre dospelých, ale aj pre rodiny s deťmi.
  • povrch sa nerozpáli – a, samozrejme, treba myslieť aj na to, že povrch sa počas horúcich letných dní nerozpáli, takže po ňom môžete chodiť aj bosí.

Nevýhody drevených dosiek

Každý materiál má aj svoje nevýhody a inak na tom nie je ani drevo. S akými mínusmi počítať, keď si ho zaobstaráte?

  • údržba – starostlivosť o drevo je komplikovanejšia, ako údržba keramiky alebo inej dlažby. Povrch by ste mali pravidelne, minimálne raz do roka olejovať. Ak na to nemáte čas, zvoľte iný materiál.
  • možný výskyt triesok – niektoré, nesprávne opracované dosky, majú nevýhodu v tom, že sa na ich povrchu niekedy vyskytujú triesky. Tento problém vás bude trápiť len vtedy, keď plánujete chodiť po terase bosí.
  • krátka životnosť – toto platí len v situáciách, keď sa o svoju podlahu na terase dostatočne nestaráte. Nepravidelná alebo žiadna údržba vedie k tomu, že drevo schne a ničí sa.
  • vyššia cena – s vyššou cenou musí počítať každý, kto túži po dreve. Investícia sa ale oplatí, pretože materiál vám poskytne perfektné vlastnosti.

Drevoplastové WPC dosky na terasu

Druhou možnosťou sú plastové dosky na terasu. V súčasnosti sú veľmi obľúbené, pretože nestoja toľko ako klasické drevo a majú pekný vzhľad. Nájdete ich v desiatkach prevedení, tvaroch a povrchoch. Najkvalitnejšie sú modely, ktoré obsahujú 50 % dreva a 50 % plastu. Samozrejme, kúpiť si môžete aj výrobky s iným obsahom.

Majte ale na pamäti, že čím viac plastu sa v doskách nachádza, tým sú náchylnejšie na zničenie. Nehovoriac o tom, že neposkytnú charakteristický pocit z dreva.

Čistenie WPC dosiek na terasu je rýchle a ľahké. Povrch stačí raz za čas pretrieť s vodou, prípadne so saponátom. Oleje ani laky nepotrebujete.

Výhody WPC dosiek

WPC dosky majú viacero výhod. K tým najväčším sa radia:

  • vysoká odolnosť – ak WPC dosky obsahujú aspoň 50 % dreva, sú veľmi odolné a vydržia roky.
  • protišmykové vlastnosti – povrch je podobný drevu, takže sa nešmýka ani vtedy, keď po ňom chodíte na boso.
  • takmer žiadna údržba – WPC dosky stačí len utrieť mokrou handričkou.
  • farebná stálosť – a to bez toho, aby ste ich natierali olejom alebo lakovali.
  • nižšia cena – v porovnaní s drevom sú WPC dosky oveľa lacnejšie.

Nevýhody WPC dosiek

Pri WPC doskách netreba zabúdať ani na nevýhody:

  • rýchlo sa rozpália – preto nie sú vhodné ako podlaha pri bazén.
  • môžu sa ľahko zničiť – ak WPC dosky obsahujú menej ako 50 % dreva, vedia sa rýchlo zničiť.
  • šmuhy – keď dosky nesprávne umyjete, môžu sa na povrchu tvoriť nepekné šmuhy alebo fľaky.

Spôsob ukladania na rektifikačné terče

Drevené aj WPC dosky na terasu sa dajú ukladať viacerými spôsobmi. Populárnym a rýchlym, ktorý nezaberie dlhé hodiny, sú rektifikačné terče. Tie sú univerzálne a prácu s nimi zvládne aj zručná osoba, ktorá nemá s dlažbou žiadne profesionálne skúsenosti.

Celý proces ukladania sa v jednoduchosti dá opísať tak, že na akýkoľvek povrch, aj ten nerovný, umiestnite terče. Na ne sa následne vytvoríte terasový rošt a naň sa pokladajú dosky. Terče viete upraviť presne podľa svojich predstáv, takže nevadí, keď je terén mierne spádovaný. Výška terčov sa nastaví tak, aby podlaha bola dokonale rovná. Pod doskami sa nachádza prázdne miesto, kadiaľ môžete viesť napríklad kabeláž.

Rektifikačné terče predstavujú suchý spôsob ukladania podlahy. Nezašpiníte sa pri ňom a výsledky sú viac ako perfektné