Ako si postaviť terasu okolo bazéna?
Moderný vzhľad bazéna podporí kvalitná, bezpečná a štýlová terasa v jeho okolí. Jej konštrukcia nie je náročná, no je dôležité zamerať sa na správne naprojektovanie a výber vhodných materiálov. Len v takýchto prípadoch si zabezpečíte výborné výsledky a terasu, ktorá vás bude tešiť dlhé roky.
Pri konštruovaní terasy máte na výber nespočetné množstvo materiálov. Ešte predtým, ako si jeden zvolíte, je dôležité vybrať správny spôsob pokládky. V tomto prípade si volíte zvyčajne z troch variantov, a to:
- suché ukladanie
- mokré ukladanie
- ukladanie na rektifikačné terče
A práve posledná z možností, rektifikačné terče, sa chváli univerzálnosťou a jednoduchým používaním. Terče majú vysokú nosnosť, prakticky neobmedzenú životnosť a ľahkú údržbu. Takisto dokonalým riešením sú terče na dlažbu. Pri ich použití zabudnete na stojacu vodu na dlažbe či pleseň v špárach.
Zhotovenie základu pre rektifikačné terče
Ukladanie rektifikačných terčov je špecifickým druhom suchej pokládky. Dlažbu ukladáte na výškovo nastaviteľné terče, čím získate terasu okolo bazéna presne podľa svojich predstáv.
Nastaviteľné terče sa vedia prispôsobiť takmer každému terénu. Problém im nerobí ani ten nerovný, pretože existujú aj špeciálne terče, ktorých sklon sa dá upravovať, prípadne pri klasických sa dajú použiť podložky. Výhodou je aj prázdne miesto pod samotnou pokládkou, ktoré môžete využiť napríklad na vedenie rozvodov.
A síce si terče poradia aj s náročnejším terénom, je dobré, keď ho aspoň manuálne vyrovnáte. Zamedzte väčším výškovým rozdielom, ktoré by vám mohli robiť problémy pri zhotovení terasového roštu.
Zhotovenie terasového roštu
Systém kladenia je rýchly. Ešte predtým, ako sa doň pustíte, si však musíte zhotoviť rošt, na ktorom budete stavať. Prvým krokom je príprava potrebného počtu terčov pod terasový rošt, ktoré slúžia ako podpery. Spolu s nimi si prichystajte aj sklonové korektory, medzerníky, gumové podložky, dorazy a soklové klipy.
Ako podklad použite odolnú PVC fóliu s hrúbkou približne 1,5 mm. Na ňu začnite ukladať terče. Ak by bol podklad príliš nerovný, dorovnajte ho úpravou sklonového korektora. Korektory upravte samostatne.
Na korektor následne položte terč, ktorý môžete takisto upraviť. V tomto prípade sa však neupravuje sklon, ale jeho výška. Na terč položte dilatačný medzerník, ktorý slúži na to, aby vymedzil šírku špáry.
Následne sa na hlavu terča aj pod terč samotný položia soklové klipy vytvárajúce čelo a na povrch sa uložia ešte gumové podložky. Ich úlohou je postarať sa o odpruženie a usadnutie dlažby. Celok dobre skontrolujte a ak všetko sedí, môžete prejsť na ukladanie dlažby.
Pre ujasnenie detailov kladenia podláh na rektifikačné terče, prípadne výpočet potrebného počtu terčov odporúčame prečítať si naše Otázky a Odpovede.
Montáž drevených dosiek na rošt
Na pripravené terče sa následne pokladá dlažba. Keď ste zvolili drevené dosky, na terče ich ukladajte po jednom a vždy kontrolujte, či sú rovné. Najlepšie vám na to poslúži vodováha.
Aj keď v rámci terčov je možné používať kotvenie roštu k terčom, ale musíte používať kvalitné a vysušené terasové dosky. Tie zabezpečia dobrú odolnosť voči poveternostným podmienkam a výbornú stabilitu.
Ku koncu sa už len do soklových klipov narežú menšie pásy dlažby, ktoré spravia určité zakončenie a vytvoria pekný celistvý vzhľad.
Povrchová úprava terasy
Drevená terasa okolo bazéna má množstvo výhod vrátane toho, že je veľmi odolná a vydrží dlhé roky. Aby však mohla poskytnúť všetky tieto vlastnosti, musíte sa o ňu správne starať. Povrch je totižto neustále vystavený viacerým vplyvom počasia, ktoré ho môžu pomerne rýchlo zničiť. Prípadne ovplyvnia farbu alebo štruktúru materiálu.
Univerzálnym pomocníkom so skvelými výsledkami je špeciálny olej na drevo. Ten ho vyživuje, zabraňuje strate farieb a praktických vlastností. Plus, poskytuje často aj ochranu pred UV žiarením. Mnohé oleje takisto redukujú savosť, čím znižujú riziko vzniku trhlín.
Povrchovú úpravu terasy by ste mali robiť minimálne raz ročne. Napríklad pred začiatkom sezóny, keď sa po dlhej zime vraciate von. Podlahu najprv dobre vyzametajte a vyčistite, aby na nej neboli žiadne nečistoty. Následne aplikujte náter a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
Ďalšie materiály vhodné na terasu okolo bazéna
Drevo je síce skvelé, no na terasu a spolu s rektifikačnými terčami môžete využiť aj iné materiály, ako napríklad prírodný kameň, umelý kameň či betónové dlaždice. Každý variant má určité výhody aj nevýhody, o ktorých si povieme viac.
Prírodný kameň
Prírodný kameň láka pohľady, vyzerá zaujímavo a teší vysokou odolnosťou. Nemá vysoké nároky na čistenie a vydrží aj horšie podmienky, ako napríklad vysoké tropické teploty či silné mrazy. Za všetky tieto charakteristické črty si však budete musieť priplatiť. Je totižto oveľa drahší, ako napríklad umelý kameň alebo klasická vonkajšia dlažba.
Kameň sa dá upravovať presne podľa potrieb. Môžete ho rezať a tvarovať do foriem, aké sa vám páčia. Určený je hlavne pre ľudí, ktorí chcú robustnú a masívnu terasu k bazénu.
Menšou nevýhodou prírodného kameňa je to, že jeho povrch nie je úplne hladký, takže keď ho budete chcieť po čase hĺbkovo vyčistiť, môže vám robiť problém. Ďalším mínusom je, že sa počas leta vie rozpáliť. V okolí bazéna je preto dobré chodiť v topánkach a nie na boso.
Umelý kameň
Keď stále túžite po kameni, no nemôžete si ho dovoliť alebo doň nechcete toľko investovať, zvoľte jeho umelý náprotivok. Ten s prírodným variantom zdieľa niekoľko skvelých vlastností, ako je vysoká odolnosť, jednoduchá údržba a mrazuvzdornosť. Nechýba ani protišmykovosť.
To, čo má umelý materiál navyše, je rozhodne farebná stálosť. Prírodný kameň môže po čase stratiť svoju farbu, no pri umelom sa s tým príliš často nestretnete. Mnohé dlaždice sú takisto odolné proti nečistotám, takže s ich čistením si nemusíte dlho lámať hlavu.
Umelý kameň nemá príliš veľa nevýhod. Mnohým vadí jedine to, že z neho nezískajú pravý pocit kameniny.
Betónové dlaždice
Betónové dlaždice sú určené pre každého, kto chce mať široký výber tvarov, farieb a povrchov. Takisto sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú odolnú dlažbu so skvelými vlastnosťami. Dlaždice sa ľahko udržiavajú a sú mrazuvzdorné. Nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a dajú sa aj individuálne upraviť.
Menšou nevýhodou betónových dlaždíc je to, že ich musíte ukladať na dokonalo rovný povrch. Práve preto je ich pokládka trochu náročnejšia.
Vonkajšia dlažba - Gres
Posledným variantom je klasická vonkajšia dlažba, ktorá je za skvelú cenu. Na výber máte tisícky farebných aj tvarových alternatív. Je odolná a vydrží dlhé roky bez toho, aby ste ju ošetrovali alebo nejakým spôsobom upravovali.
Na druhej strane, vonkajšia dlažba je krehkejšia, ako napríklad kameň. Pri nízkych teplotách môže praskať (netýka sa kvalitného gresu). V lete je zas menej praktická, pretože sa dokáže rozpáliť. Zabudnúť netreba ani na to, že sa s ňou pracuje ťažšie, pretože na pokládku potrebuje úplne rovný povrch.
Kombinácie viacerých materiálov
Každý, kto chce svoj exteriér ozvláštniť a priniesť doň netradičné prvky, by mal staviť na kombináciu viacerých materiálov. Tá láka pozornosť a vytvára veľmi zaujímavý celok. K terase následne vysaďte pekný trávnik a nezabudnite ani na kríky, živý plot alebo stromy. Jednoducho niečo, čo prinesie potrebné súkromie.
Vlastnosti terasy okolo bazéna
Na to, aby bola terasa okolo bazéna nielen štýlová, ale aj praktická, musí spĺňať niekoľko základných parametrov:
- príjemný povrch – po terase budete chodiť aj bosí, preto by jej povrch mal byť príjemný na dotyk. Najlepšie je zvoliť materiály, ktoré sa nerozpália ani počas tropických dní.
- protišmykový povrch – okrem príjemnosti by mal byť povrch charakteristický aj ďalšou vlastnosťou, ktorou je protišmykovosť. Dosky, kameň či klasická dlažba musí vedieť rýchlo uschnúť a zabezpečiť, že počas chodenia okolo bazéna sa nešmyknete a nespôsobíte si úraz.
- odolnosť a nadčasovosť – materiál, ktorý si na výstavbu terasy zvolíte, musí byť dostatočne odolný, aby mu nevadilo pravidelné chodenie či skákanie. Plus, mal by byť aj nadčasový, vďaka čomu bude vyzerať aj po rokoch moderne.
- jednoduchá údržba – každodenné čistenie terasy neznie ideálne. Ak nechcete celé leto stráviť umývaním dlažby, vyberte si materiál, ktorý sa umýva ľahko a stačí tak urobiť len raz za čas.
Vybudujte si štýlovú a kvalitnú terasu v okolí bazéna a tešte sa z nej nie jednu, ale rovno niekoľko sezón.