Všetko skladom v Bratislave. Expedícia do 24h alebo osobný odber ihneď po telefonickej dohode: 0904 910 209

Ako si svojpomocne postaviť drevenú letnú terasu pri dome?

Pekná letná terasa pri dome poskytuje miesto, kde strávite celé leto, naberiete stratenú energiu a ugrilujete si niečo chutné spolu s priateľmi. Jej tvorba nemusí byť náročná. Stačí len vedieť, ako na to. Možností je nespočetne veľa, pričom niektoré zo spôsobov stavania sú vhodné aj pre ľudí, ktorí so stavbou nemajú žiadne skúsenosti. Ktoré to sú?

Ešte predtým, ako sa pustíte do stavby letnej terasy, si musíte zvoliť materiál, ktorý na ňu použijete. V dnešnom návode budeme pracovať s drevom, no to nie je jediným riešením. Okrem neho je obľúbený aj prírodný či umelý kameň, betón alebo klasická vonkajšia dlažba. Výber sa musí odvíjať od vašich preferencií a od samotných vlastností materiálu.

Následne zvoľte spôsob ukladania. Ten je kľúčový. Ak si totižto vyberiete najľahšiu možnosť, celý proces si urýchlite. Pri ukladaní materiálu si zvyčajne vyberáte z troch alternatív, a to:

  • suché ukladanie
  • mokré ukladanie
  • ukladanie na rektifikačné terče

Najlepšou voľbou pre začiatočníkov sú práve rektifikačné terče, ktoré sa považujú za špecifický spôsob suchej pokládky. Majú veľké množstvo výhod vrátane toho, že sa dajú prispôsobiť aj nerovnému terénu, ľahko sa s nimi pracuje a univerzálne. Majú takisto vysokú nosnosť a dlhú výdrž.

Keď ste sa pre ne rozhodli, nechajte si poradiť naším návodom. Podľa toho zistíte, ako vytvoriť základ, zhotoviť terasový rošt a ako montovať samotné drevené dosky. Poďme na to.

Zhotovenie základu pre rektifikačné terče

Každá pokládka, suchá či mokrá, potrebuje určitý základ. Pri rektifikačných terčoch je jedna veľká výhoda. Tou je, že pôda pod základom nemusí byť perfektne rovná. Ak by sa na povrchu objavovali nejaké menšie nedokonalosti, ľahko ich upravíte pomocou sklonového korektora.

Aj napriek tomu, že terče si vedia poradiť snáď s každým terénom, povrch mierne upravte. Čím je rovnejší, tým máte menej práce s úpravou korektorov. Zoberte hrable alebo akékoľvek iné náradie, ktoré vám pomôže zahrabať jamy alebo väčšie nerovnosti. Následne odstráňte biologický odpad, ako napríklad korienky z rastlín alebo iné nečistoty, ktoré by sa mohli v pracovnej oblasti nachádzať.

Na upravený základ natiahnite odolnú PVC fóliu s hrúbkou približne 1,5 mm. Na ňu začnete ukladať rošty, čím sa pustíte do kroku číslo dva – zhotovenie terasového roštu.

Zhotovenie terasového roštu

Terasový rošt je základom pre každú terasu. Naň ukladáte dlažbu v materiáli, ktorý ste si vybrali. Aby ste vôbec rošt mohli zhotoviť, skontrolujte, či máte všetko, čo naň potrebujete. To znamená dostatočný počet roštov slúžiacich ako podpery, sklonové korektory, medzerníky, gumové podložky, dorazy a soklové klipy.

Na podklad vytvorený z odolnej PVC fólie s hrúbkou približne 1,5 mm začnite ukladať jednotlivé sklonové korektory. Každý korektor samostatne upravte. Niektoré budú mať sklon väčší, iné zas menší. Závisí to od toho, či sa v niektorej časti nachádza väčšia nerovnosť, alebo je povrch dokonalo rovný.

Na sklonové korektory následne položte terč. Ak si všimnete, že sú terče nesprávne naklonené alebo nerovné, jednoducho ich upravte. Okrem sklonu však môžete zmeniť aj výšku.

Keď je všetko v poriadku, na terč umiestnite ešte dilatačný medzerník. Ten slúži na to, aby vymedzil šírku špáry. Medzera medzi jednotlivými doskami by mala byť v rozpätí od 2 – 4,5 mm. Špáry slúžia na odparovanie prebytočnej vody a vlhkosti, ktorá by sa mohla na podlahe nahromadiť počas daždivého počasia.

Ak máte pružný podklad, použite aj nosníky, ktoré uložíte na terč na stred dlaždice. Tie sa postarajú o to, aby bola pevnosť celej konštrukcie oveľa väčšia.

Terasa rošt je takmer hotový. Stačí už len to, aby ste na hlavu terča aj pod terč uložili soklové klipy. Tento krok však robte len vtedy, keď terasa nemá zvýšené okraje, ktoré by ju ukončovali. Do soklových klipov sa neskôr nareže časť podlahového materiálu.

Posledným krokom je aplikácia gumových nožičiek. Ich úlohou je postarať sa o odpruženie a správne usadnutie dlažby. Pred pokračovaním na montáž dosiek ešte skontrolujte, či je rošt v poriadku a všetko správne sedí.

Montáž drevených dosiek na rošt

Keď ste si vybrali drevené dosky ako materiál pre terasu, uistite sa, že sú poriadne vysušené a kvalitné. Dôvod je ten, že pri terčoch sa nepoužíva žiadne kotvenie. Ak si chcete byť istí, že podlaha odolá aj horším poveternostným podmienkam a bude vám aj po rokoch dobre slúžiť, musí byť pevná a vysoko stabilná.

Dosky narežte alebo upravte podľa potreby a následne ich začnite ukladať na pripravené terče. Robte to postupne a nikam sa neponáhľajte. Každú dosku prezrite a zistite, či je rovná. Najlepšie vám na to poslúži vodováha.

Keď sa náhodou stane, že je povrch nerovný, dosky dajte preč a terče začnite upravovať. Posledným krokom je narezanie menších pásov dlažby. Tie umiestnite do soklových klipov, čím vytvoríte zakončenie a pekný celistvý vzhľad.

Povrchová úprava terasy

Letná terasa pri dome bude vyzerať dobre len vtedy, keď sa jej budete dostatočne venovať a zameriate sa na jej povrchovú údržbu. Tá sa odvíja od toho, aký materiál ste zvolili. Platí, že drevo je jedným z najnáročnejších, pretože okrem čistenia vyžaduje aj výživu.

Terasová podlaha je pravidelne vystavená rôznym vplyvom počasia. Od vysokých teplôt, UV žiarenia, mrazov, snehu, dažďa až po krupobitie. Všetko môžete zlepšiť tým, že ju sčasti zastrešíte alebo použijete veľké slnečníky. Ani strecha či dáždnik však nedokážu zabrániť, aby drevo nepracovalo a po čase nestrácalo na svojich užitočných vlastnostiach.

Umývanie povrchu dreva by ste mali robiť pravidelne, aby sa náhodou nestalo, že sa nečistoty do povrchu zažerú tak, že sa ich už nezbavíte. V prípade rozliatia nejakého nápoja alebo omáčky je dobré zasiahnuť okamžite.

Čistenie robte len za pomoci vody a kefy, ktorá má tenké štetiny. Tie sa dokážu dostať aj do ťažko dostupných miest a vyčistiť tak jednotlivé vrúbky.

Z čistiacich produktov sa vyhýbajte výrobkom, ktoré majú silné chemické zložky. Najlepšia je len čistá voda, prípadne bežný saponát. Na trhu sa stretnete aj so špeciálnymi čističmi dreva. Mnohé stoja za vyskúšanie, pretože obsahujú aj výživné zložky.

Vysokotlakové čističe sú dvojsečnou zbraňou a ich použitie si premyslite. Príliš vysoký tlak môže narušiť štruktúru dreva. Najprv preto vyskúšajte vyčistiť len menšiu časť v kúte. Ak sa nezničí, môžete pokračovať ďalej.

Po vyčistení začnite so starostlivosťou. Na tú slúžia oleje s vyživujúcimi zložkami. Drevo chránia pred UV žiarením a hydratujú ho. Takisto sa starajú o stálosť farieb a redukciu savosti, čím znižujú riziko vzniku trhlín. Olej by sa mal používať minimálne raz za rok. Najlepšie tesne pred začiatkom sezóny. Podlahu tak pripravíte na to, že ju začnete znova pravidelne využívať.

Ďalšie materiály na terasu

Drevo je krásne, no je drahé a potrebuje určitú starostlivosť. Ak doň nechcete investovať, alebo naň nemáte dostatok času, poobzerajte sa po ďalších materiáloch. Tieto môžete takisto využiť s rektifikačnými terčmi:

  • prírodný kameň – stále drahý, no pritom odolný a nadčasový materiál. Prírodný kameň poteší ľahkou, takmer nulovou údržbou a viacerými prevedeniami.
  • umelý kameň – na rozdiel od prírodného kameňa je oveľa lacnejší. Umelý kameň má takisto tisícky prevedení a pomerne vysokú odolnosť. Nevýhodou je to, že neposkytuje pravý pocit z kameniny, ktorý môže niektorým náročnejším zákazníkom chýbať.
  • klasická vonkajšia dlažba – jedna z lacnejších alternatív, s minimalistickým vzhľadom. Jedinou nevýhodou je, že sa vie veľmi rýchlo rozpáliť. Ak však po terase neplánujete chodiť bosí, nebude vám to vadiť.
  • betónové dlaždice – tisícky tvarov, farieb a celkových prevedení. Dlaždice sú mrazuvzdorné a ľahko sa čistia. Mínusom je to, že sa vedia rýchlo rozpáliť. Podobne ako klasická dlažba.
  • kombinácia viacerých materiálov – hľadáte niečo extra, čo pritiahne pozornosť a zaujme? Alebo chcete skvelé výhody viacerých materiálov? Jednoducho ich skombinujte. V jednej časti terasy môžete použiť napríklad drevo a v druhej prírodný kameň.

Každý z materiálov má nejaké výhody aj nevýhody. Dôležité je, aby vám vami vybraný typ sedel a vedeli ste s ním pracovať.

Výhody rektifikačných terčov

Rektifikačné terče prinášajú so sebou množstvo výhod, pre ktoré si ich určite zvolíte. K tým hlavným sa radia:

  • univerzálnosť – dajú sa použiť s takmer každým typom materiálu, od dreva až po keramiku či kameň.
  • vysoká nosnosť – terče dokážu uniesť hmotnosť až do 1 200 kg, takže sú ideálne aj na miesta, kde je zvýšený pohyb ľudí.
  • odolnosť – terče vám po použití vydržia dlhé roky. Sú takmer nezničiteľné, preto sa nemusíte báť, že by ste ich po krátkom čase museli meniť.
  • ľahké použitie – prácu s terčmi zvládne aj začiatočník. Podľa nášho návodu ste mohli zistiť, že celý proces vám zaberie len zopár hodín, rozhodne nie dní.

Terče sa taktiež pýšia ďalšími vlastnosťami a výhodami, ako napríklad to, že sa ľahko čistia a celková hmotnosť podlahy je oveľa nižšia ako v prípade sypkého podkladu.