Chystáte sa stavať terasu na streche? Na čo by ste mali dať pozor?
Terasa je príjemným miestom na oddych a relax. Predstavuje takisto miesto, kde môžete stráviť voľné chvíle s blízkymi alebo pracovať. Možností, kde a ako vybudovať terasu, je skutočne veľa. Populárnou alternatívou je práve terasa na streche. Na čo si v celom procese dávať pozor a s čím rozhodne počítať?
Vhodným riešením je terasa na rektifikačných terčoch
Ešte predtým, ako sa pustíte do práce, je kľúčové zvoliť kvalitný materiál pre podlahu terasy a spôsob jeho pokládky. Skvelé riešenie predstavujú rektifikačné terče, ktoré sú charakteristické nižšou cenou a univerzálnosťou. Okrem toho poteší aj vysoká nosnosť a dlhá životnosť.
Terče na terasu majú jednoduchú montáž, ktorú zvládnete aj sami. Nemusíte volať odborníkov alebo špecialistov, ktorých by ste museli zaplatiť. Jednoduchý je aj proces vyrovnávania podlahy a poteší aj oveľa nižšia hmotnosť celej výslednej podlahy.
Terče môžete využiť pod klasickú dlažbu alebo masívne drevo. Dokonca, perfektne poslúžia aj v rámci bazénovej dlažby, kde sú podmienky často oveľa náročnejšie. Vysoká vlhkosť v kombinácii s vodou dajú zabrať.
Rektifikačné terče využijú domácnosti aj rezidenčné či kancelárske budovy. Vedia zvýšiť úroveň terasy o niekoľko centimetrov, a to aj bez ton iného materiálu, ktorý by zas zvyšoval výslednú hmotnosť.
Pri kladení dlažby na rektifikačné terče je treba myslieť na to, že hydroizoláciu z PVC fólie musíte ochrániť geotextíliou. Takýmto spôsobom zaistíte mechanickú ochranu pri realizácii dlažby a neskôr aj pri jej používaní.
Tip odborníka
Po určitom čase používania sa hydroizolácia môže zaniesť a zašpiniť. Pravidelne ju preto pod dlažbou čistite.
Terasa z dlažby alebo z dosák?
Ďalším krokom pri stavbe terasy je výber materiálu podlahy. Keď sa rozhodnete pre terče, na výber máte hneď viacero alternatív, ako sú napríklad drevené dosky či dlažba. Platí, že kamenná nášľapná vrstva je klasikou, ktorá nikdy neomrzí. Pýši sa vysokou odolnosťou a nadčasovým vzhľadom. Zvoliť môžete rôzne farebné odtiene a celkovo zaujímavé prevedenia.
Iným variantom je zámková dlažba, ktorá nestojí príliš veľa a v prípade poškodenia ju veľmi ľahko opravíte. Na druhej strane, nie je tak pekná, čo môže mnohým budúcim majiteľom terasy vadiť.
Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Platí to aj pri dreve. To je štýlové a priťahuje pozornosť, no vyžaduje si aj určitú starostlivosť. A rovnako je to aj pri plaste, ktorý je síce lacnejší, no nevydrží toľko, čo drevo alebo kameň.
Výber materiálu je čisto na vás, no nezabúdajte si dopredu overiť všetky jeho plusy aj mínusy. V budúcnosti vás nič nezaskočí a budete vedieť, čo od neho očakávať.
Skladba strešnej terasy
Strešná terasa môže mať dva základné typy:
- zateplená
- nezateplená
To, aký variant zvolíte, sa zvyčajne odvíja od vnútorného priestoru.
Pri zateplenej terase hovoríme o dvoch alternatívach:
- klasické poradie vrstiev
- obrátené poradie vrstiev
Keď použijete klasické poradie vrstiev, pod samotnú izoláciu musíte položiť ešte parozábranu. Tá slúži na to, aby zabraňovala vnikaniu pary do strešného plášťa, kde by mohla skondenzovať.
Obrátené poradie vrstiev vyzerá tak, že hydroizolácia je na spodnej časti a tepelná izolácia na vrchnej. To znamená, že izoláciu nič nechráni a je v priamom styku s vonkajším prostredím. Práve preto musíte vyberať kvalitné materiály, ktoré budú odolávať aj horším poveternostným podmienkam a nebudú sať vodu.
Nehľadiac na to, či zvolíte klasické, alebo obrátené poradie vrstiev, na výber máte jedno alebo dvojvrstvový systém hydroizolácie. Jednovrstvový systém nie je síce tak výhodný ako dvojvrstvový, no je lacnejší. Keď si ho zvolíte, zamerajte sa na výber materiálov. Tie sa nesmú ani po dlhšom čase používania zničiť. Najobľúbenejšie sú polyolefinické a polymérové fólie.
Dvojvrstvový systém hydroizolácie je bezpečnejší a kvalitnejší. Musíte však počítať s tým, že je aj finančne náročnejší. Na jeho výrobu sa využívajú asfaltové pásy, ktoré majú v prípade obráteného plášťa, možnosť plnoplošného natavenia.
Nezabudnite na spádovanie
Terasa je otvoreným priestranstvom. Samozrejme, niektoré jej časti môžete zakryť strieškou alebo veľkým slnečníkom, no úplne celú ju pred dažďom alebo iným nepriaznivým počasím neskryjete. Preto pri stavbe musíte počítať s vhodným spádovaním.
Zvyčajne spádovanie terasy zaistí, že na terase nezostane žiadna zrážková voda. Spád by mal predstavovať minimálne 1° k odvodňovacím prvkom, ako sú napríklad žľaby. Najlepším riešením pre odvodnenie strechy na terase sú vnútorné vpusty alebo bežné potrubie. Niektorí dokonca kombinujú obe možnosti naraz.
Avšak použitím terasových terčov vzniká pod podlahou priestor a v podlahe sú dostatočné špáry, ktoré zabezpečia, že na podlahe neostáva takmer žiadna voda ani pri prudkých lejakoch. Stačí tak vyspádovať podklad pod terčami a podlaha môže ostať úplne rovná.
Myslite aj na správne ukotvenie zábradlia
Bezpečnosť je na terase prvoradá. Zabezpečiť ju viete viacerými spôsobmi, pričom zábradlie je tým základným. Najprv si vyberte také, ktoré vyzerá dobre a bude ladiť s celkom. Následne sa pozrite na to, ako ho výrobca skonštruoval. To znamená, či je materiál kvalitný a nezničí sa aj pri bežnom zaobchádzaní. Plus, či nie sú medzery medzi jednotlivými doskami alebo tyčami príliš veľké. Tento detail je obzvlášť dôležitý pre rodičov, ktorí majú malé deti.
Keď máte zábradlie doma, sledujte jeho upevnenie. Najlepšie je, keď ho ukotvíte do nejakej konštrukcie, najlepšie do atiky alebo inej stavebnej konštrukcie. Prípadne, ak to stropná konštrukcia dovoľuje, tak priamo do nej.
Zamerajte sa na detaily
Keď chcete využívať terasu dlhé roky, musíte pri projektovaní a stavbe myslieť aj na detaily. Najčastejšou chybou, ktorú projektanti robia, je nesprávne navrhnutie výšky rámu dverí. Ten by mal byť 10 – 15 cm nad úrovňou hydroizolácie.
Ďalším detailom je návrh prestupov v strednej hydroizolácii. Platí, že všetky prestupy musia odborníci dobre zaizolovať, aby sa náhodou nestalo, že vám voda začne prenikať do interiéru.
Vyberte kvalitný nábytok
Pomerne dôležitým krokom je aj výber samotného zariadenia terasy. Keď investujete stovky eur do jej kvalitnej konštrukcie, na nábytku by ste nemali príliš šetriť. Kúsky z odolných materiálov vydržia dlho a budú bezpečné. Samozrejmosťou je záhradné sedenie, praktické stoly a osvetlenie.
Zaváži aj výsledná cena
Pred samotnou stavbou terasy je dobré určiť si rozpočet. Na to, aby ste si však mohli nastaviť určitú, aspoň približnú cenu, musíte zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov:
- veľkosť strešnej terasy – čím bude terasa väčšia, tým bude aj drahšia
- spôsob ukladania podlahovej krytiny – ak chcete ušetriť, výborným riešením sú rektifikačné terče, ktoré potešia aj ďalšími výhodami
- materiál podlahovej krytiny – plast je spravidla najlacnejší, drevo a kameň sú drahšie. Na materiáli sa nesnažte zbytočne ušetriť, pretože ho budete pravidelne zaťažovať. Nehovoriac o tom, že musí odolať aj rôznym poveternostným podmienkam.
- bezpečnosť a odvodnenie terasy – tieto dva úkony vám budú s veľkou pravdepodobnosťou robiť odborníci, preto počítajte s vyššími nákladmi. Ani v tomto bode nešetrite. Bezpečnosť je kľúčová pri bežnom používaní terasy a odvodnenie sa postará, že na povrchu nebude po daždi príliš veľké množstvo vody. To by mohlo spôsobiť rôzne ďalšie problémy, napríklad zatekanie do interiéru.
- zariadenie – terasu po dokončení musíte aj nejako zariadiť. Nábytok a doplnky vás budú stáť niekoľko desiatok až stoviek eur.
Výslednú cenu navýšia ešte ďalšie práce podľa potreby. Nikdy totižto neviete, či sa počas prác nevyskytne nejaká komplikácia.