Všetko skladom v Bratislave. Expedícia do 24h alebo osobný odber ihneď po telefonickej dohode: 0904 910 209

Ako postaviť drevenú terasu na rektifikačné terče?

Štýlová a moderná drevená terasa priťahuje pozornosť, dobre vyzerá a vydrží dlhé roky. Pri jej budovaní môžete zvoliť z viacerých spôsobov zhotovenia. Zamerať sa musíte hlavne na to, ako budete klásť vami vybranú dlažbu. Okrem bežného mokrého alebo suchého kladenia môžete zvoliť aj rektifikačné terče, ktoré predstavujú špecifickú metódu suchého ukladania. Ako ich využiť vo svoj prospech a aké výhody vám poskytnú?

Ešte predtým, ako sa pustíte do zhotovenia základu a terasového roštu, je nutné vybrať si podlahu. Pri rektifikačných terčoch je dobré povedať, že na ne môžete využiť snáď všetky typy podláh, od drevených dosiek, cez keramické dlaždice až po prírodný alebo umelý kameň.

V dnešnom postupe sa zameriame na drevené dosky, no veľmi podobný, prípadne rovnaký postup vás bude čakať aj vtedy, keď zvolíte kameň či keramiku. V každom prípade je totižto nutné zhotoviť základ a rošt. Odlišnosti môžu nastať len pri práci s jednotlivými materiálmi.

 

drevena-podlaha-na-rektifikacne-terce

1. Podklad pre rektifikačné terče

Na začiatok je potrebné vytvoriť si nejaký základ. Keďže ukladanie rektifikačných terčov sa považuje za suchú pokládku, nemusíte si zarábať žiadnu zmes. Práca je veľmi čistá a rýchla. Zvládne ju úplne každý v priebehu niekoľkých minút.

Na začiatok pripravte terén. Keďže terče viete upraviť podľa potrieb, podklad nemusí byť úplne rovný. Platí však, že čím je rovnejší, tým menej budete terče v konečnom dôsledku upravovať. Samozrejme je ideálne aby aspoň pod plochou pätice každého terča bol povrch rovný.

Na upravený terén následne natiahnite PVC fóliu s hrúbkou približne 1,5 mm. Na ňu následne začnete ukladať jeden rektifikačný terč pre terasové dosky za druhým.

Na terasu nezabudnite taktiež umiestniť betónovú pätku alebo betónovú kocku, ktoré využijete, keď budete chcieť neskôr realizovať napríklad zastrešenie.

2. Zhotovenie terasového roštu

Základ na drevenú terasu ste si pripravili, môžete prejsť na druhý krok, ktorým je zhotovenie terasového roštu. Naň budete ukladať drevené dosky alebo iný materiál, ktorý ste zvolili ako dlažbu pre svoju terasu.

Prvým krokom je príprava terasových roštov. Zistite, či ich máte dostatok na celú plochu, aby ste počas práce nemuseli odskakovať a kupovať ďalšie. Spolu s terčmi si nezabudnite prichystať aj ďalšie príslušenstvo, ako sú korektory, medzerníky, dorazy, gumové podložky a soklové klipy.

Na vytvorený podklad, ktorý predstavuje PVC fólia, začnite ukladať terče. Keď si všimnete nejaké nerovnosti, dorovnajte ich pomocou korektorov. Sklonový korektor dokáže vyrovnať sklon podkladu až do 5 %.

Každý terč nastavte samostatne. Nenastavujte ich všetky na rovnakú výšku. Niektorými totižto budete musieť dorovnať väčšiu nerovnosť alebo skok vo výške.

Na sklonový korektor položte terč, ktorý ešte upravíte tak, aby dobre sedel a mal správnu výšku. Na terč následne položte dilatačný medzerník, ktorý bude vymedzovať šírku špáry. Špára je kľúčová na to, aby sa z podlahy dobre odparovala prebytočná vlhkosť. Šírka medzerníkov je na vás, no odporúčajú sa minimálne 3 mm.

Aby podlaha dobre sadla a bola odpružená, na terče uložte gumové podložky. Posledným krokom pred montážou drevených dosiek je položenie soklových klipov. Tie sa ukladajú priamo na hlavu terča a pod terč samotný. Budete ich však potrebovať len v situáciách, keď sa okolo dlažby nenachádza žiaden vyvýšený pevný okraj. Pomocou klipov viete vytvoriť pekné čelo a určité ukončenie.

3. Montáž drevených dosiek na rošt

Rektifikačné terče pod terasu ste umiestnili do terénu, čím ste vytvorili terasový rošt. Naň začínate ukladať dlažbu. V našom prípade drevené dosky. Na rozdiel od keramických sa s nimi pracuje o niečo lepšie, pretože sú pevnejšie a ľahšie sa režú.

Dlažbu začnite na terče ukladať po jednom a vždy kontrolujte, či sú rovné. Ak by sa náhodou vyskytla nejaká nerovnosť, dosku dajte preč, terče upravte a následne to znova vyskúšajte.

Pamätajte však na to, že pri terasových terčoch sa nemusí nevyužívať žiadne kotvenie. Preto budete potrebovať dobre vysušené dosky, ktoré sú odolné voči nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia.

Ku koncu prichádza voliteľný krok, ktorým je narezanie menších pásov dosiek do soklových klipov. K tomuto kroku pristupujte len vtedy, keď nemáte vyvýšený pevný okraj. Inak by ste robili zbytočnú prácu navyše.

Povrchová úprava terasy

Po uložení dlažby na terasový rošt sa po povrchu prejdite. Zistite, či sa v niektorých častiach neobjavujú menšie nedokonalosti. Ak by sa tak stalo, upravte terče pod problematickými doskami a užívajte si pekný vzhľad svojej novej oázy pokoja.

Terasu nezabudnite ešte doplniť o kvalitné zariadenie, ako je regál na rastliny, záhradné sedenie a praktické úložné boxy. Skvelé sú aj rôzne doplnky a dekorácie. Do tejto kategórie sa radia lampy, lampáše, fakle či iné moderné osvetlenie.

Plus, keď terasu zastrešíte, podlahu môžete doplniť kobercami, ktoré vytvoria pocit útulnosti a pravej pohody. Zlaďte ich s mäkkými vankúšmi a pohodlnými prehozmi, a vonku budete môcť tráviť čas aj večer, keď sa ochladí.

Starostlivosť o terasu

Starostlivosť o terasu je rýchla a ľahká. Odvíja sa spravidla od toho, aký materiál ste si zvolili. Drevo nezabudnite pravidelne natierať olejom. Vhodný je špeciálny olej, ktorý povrch vyživuje a zabraňuje strate farieb. Spravidla sa používa raz ročne, pred začiatkom sezóny, kedy sa na drevo natrie a nechá pôsobiť niekoľko hodín.

Niektorí majitelia terás natierajú olej aj po skončení sezóny. Napríklad na konci jesene, keď už vedia, že prichádza zima a vonku budú tráviť čoraz menej času.

Iné materiály stačí zvyčajne len umyť mokrou handrou. Iným riešením sú vysokotlakové čističe, ktoré si poradia aj so zažratými nečistotami.

Pred príchodom zimy schovajte z terasy všetko, čo sa dá. Zariadenie, ktoré je odolné voči nízkym teplotám aspoň zakryte. Zabránite tomu, aby prišlo o svoje charakteristické zafarbenie a pekný vzhľad.

Ďalšie materiály na terasu

Drevo je klasikou, vyzerá štýlovo a vydrží dlhé roky. Nie každý však chce doň investovať, prípadne sa oň starať. Práve preto existujú aj ďalšie možnosti, ako napríklad:

  • prírodný kameň – štýlový dizajn a dlhá výdrž. Aj tak by sa dal opísať prírodný kameň, ktorý sa ľahko čistí a nájdete ho v mnohých prevedeniach. Nevýhodou prírodného kameňa je to, že stojí toľko, čo drevo. Niekedy dokonca viac.
  • umelý kameň – alternatíva pre každého, kto chce kameň, no nechce doň investovať. Umelý kameň má tisícky prevedení a je za skvelú cenu. Mínusom je len to, že neposkytuje ten pravý efekt kameniny.
  • betónové dlaždice – zlatá stredná cesta v cene aj dizajne. Betónové dlaždice majú rôzne farby, tvary aj povrchy. Jednotlivé kúsky sú odolné a mrazuvzdorné. Dokonca, nebudú vám robiť problém ani pri čistení.
  • klasická vonkajšia dlažba – jedna z najlacnejších možností. Dlažbu nájdete v rôznych prevedeniach a tvaroch. Jej nevýhodou je len to, že pri nízkych teplotách praská a ľahko sa rozpáli. Ak teda chcete po terase chodiť bosí, siahnite radšej po dreve.

Vo všeobecnosti platí, že veľmi jednoducho sa rozpáli aj prírodný či umelý kameň. Na rozdiel od podlahy pri bazéne však po terase často nechodíte bosí. Preto by tento detail nemal byť veľkým problémom.

Prečo zvoliť rektifikačné terče?

Rektifikačné terče majú nespočetne veľa výhod, vďaka ktorým sú oveľa lepšie, ako iné spôsoby suchej či mokrej pokládky. K najväčším benefitom sa radia:

  • univerzálnosť – viete ich použiť s takmer každým materiálom a v rôznych oblastiach. Okrem terasy sa vám budú hodiť napríklad aj v okolí bazéna.
  • vysoká nosnosť – jeden terč dokáže uniesť až 1 200 kg, vďaka čomu nemáte žiadne obmedzenia v používaní či zariaďovaní vašej terasy.
  • jednoduchá montáž – to, že je práca s terčmi jednoduchá, ste si mohli overiť aj pomocou nášho návodu. Celý proces zvládne aj začiatočník bez profesionálnych skúseností.
  • dlhá životnosť – rektifikačné terče vám vydržia dlhé roky bez toho, aby ste podlahu nejakým spôsobom upravovali alebo menili.

Okrem toho netreba zabúdať ani na to, že terče sa ľahko čistia a celková hmotnosť podlahy je oveľa nižšia ako v prípade